top of page
Search
  • chovancova34

Online poradňa: Fyzioterapia

Na vaše otázky napríklad o tom, kedy začať deti obúvať, spôsobe chôdze, alebo ako získať rehabilitačný kočík vám dnes odpovedá Lenka, ktorá je fyzioterapeutka zímu CVIZA. V prípade, pokiaľ máte aj naďalej dodatočné otázky, kontaktujte Lenku na dikosova@cvizilina.sk, alebo 0915 952 124.


Otázka č.1: Syn má 9 mesiacov, začína sa pomaly stavať na nôžky. Odkedy ho treba obúvať? Aké topánky sú vhodné na prvé kroky?


Dobrý deň,

Dieťa v 9-tich mesiacoch trávi veľa času na zemi, pohybuje sa štvornožením. Na to, aby nôžka dobre pracovala a do pohybu sa zapájali tie správne svaly je dobré, aby v tomto období ostávalo dieťa ešte bosé. Príliš skorým obutím môžeme narušiť správny stereotyp štvornoženia, to môže neskôr viesť k narušeniu stereotypu postavovania sa, aj chôdze. S obúvaním začíname až vtedy, keď dieťa trávi viac času v stoji ako na zemi.

Pokiaľ je nôžka v poriadku, topánka by mala byť ľahká, s mäkkou podrážkou ohybnou priečne aj pozdĺžne. Špička topánky by mala byť zaguľatená, topánka by mala byť dostatočne široká v oblasti prstov. Pri dĺžke topánky je potrebné rátať s nadmerkom cca 1cm. U takto malých detí nie je potrebná tvarovaná stielka. Pri kúpe topánok je fajn, keď má dieťa možnosť vyskúšať si aj chôdzu v nich. Ideálne je, keď nie sú veľké rozdiely medzi chôdzou naboso a chôdzou v topánke.

V prípade viacerých otázok sa môžete ozvať a dohodnúť si osobné stretnutie.


Otázka č.2: Moja dcérka začala prednedávnom chodiť. Zdá sa mi, že chodí dosť naširoko. Nemala by chodiť s nohami vedľa seba? Má 14 mesiacov, chodí asi 2 mesiace.


Tak ako iné motorické činnosti, aj chôdza sa postupne mení. Začínajúci chodci sú bežne na širšej báze (s nôžkami ďalej od seba), často si pomáhajú aj tým, že horné končatiny držia rozpažené a dvihnuté dohora. Práve táto širšia báza im pomáha lepšie udržiavať stabilitu. Postupným vyzrievaním a zdokonaľovaním sa sa zmení aj šírka bázy – nôžky pôjdu viac k sebe. Chôdza vyzrieva až do 2 rokov veku.


Otázka č.3: Dcéra má 3 roky, DMO, je nechodiaca. Už vyrástla z bežne dostupného kočíka, chceli by sme jej zaobstarať nejaký rehabilitačný kočík, ale taký, aby čo najviac vyzeral ako bežný. Ktoré kočíky sú hradené zdravotnou poisťovňou? Kto ho môže predpísať?


Dobrý deň,

Kočíky môže predpísať rehabilitačný lekár, väčšinou sú cez poisťovňu hradené len čiastočne, s potrebným doplatkom z vašej strany. Cez zdravotnú poisťovňu máte nárok na jeden kus za tri roky. Medzi najčastejšie predpisované patrí kočík Mewa (s doplatkom 294,94eur), alebo kočík Umbrella (pre nízky doplatok 7,46eur). Za povšimnutie stojí aj kočík Hippo+ (doplatok 435,41eur). Vopred je fajn skontaktovať sa s firmami, ktoré spomínané kočíky ponúkajú. Zvyknú prísť s pomôckou priamo k vám domov, kde ju môžete vyskúšať. Vybrať už môžete podľa toho, ktorý kočík bude dcérke najviac pasovať, tiež s ktorým sa vám bude dobre manipulovať.

133 views0 comments

Comments


bottom of page