top of page
Search
  • chovancova34

Online poradňa: LogopédiaLogopédia bola témou našej poslednej poradne. Na vaše otázky napríklad o NKS alebo testoch školskej zrelosti odpovedala naša logopedička Janka Kišová. V prípade, pokiaľ máte aj naďalej dodatočné otázky, kontaktujte Janku na kisova@cvizilina.sk, alebo 0915 153 999.


Otázka č.1: Synček bude mať dva roky, skúša opakovať slová, má aj svoju hatlaninu. Zdá sa byť z našich detí najviac komunikatívny na daný vek. Pri páde si zlomil predné dva zúbky a často vidím, že pri rozprávaní mu jazyk ide dosť výrazne dopredu. Mám očakávať problémy s vyslovovaním niektorých hlások, kedže zuby nevytvárajú prirodzenú bariéru?


Dobrý deň,

áno, jedná sa najmä o sýkavky, problém mu môžu robiť aj hlaáky L a R, s logopedickou starostlivosťou by som začala skôr, išla by som syna ukázať logopedičke už okolo 3,5 roka, aby mi ukázala, ako predíst prípadným problémom s výslovnosťou.


Otázka č.2: Pekný deň prosím vás kedy treba ísť s dieťaťom do Cspp? Malá pôjde budúci rok do školy,kedy treba ísť na testy školskej zrelosti?


Dobrý deň,

Na testy školskej zrelosti je najvhodnejšie sa prihlásiť od januára do konca marca budúceho kalendárneho roka.


Otázka č.3: Dobrý deň, chcela by som sa opýtať aky je rozdiel medzi diagnózou OVR a NKS?


Dobrý deň,

pri oneskorenom vývine reči ide o neskoršie dosahovanie vývinových medzníkov (napr. dieťa neskôr začne hovoriť prvé slová, tvoriť vety...), dieťa zaostáva voči typickému vývinu. O OVR uvažujeme približne do konca 3. roka. NVR - narušený vývin reči sa prejavuje patológiou, čiže narušenou schopnosťou rozumieť hovorenej reči a/alebo vyjadrovať sa rečou v porovnaní s rovesníkmi. Pri OVR predpokladáme, že dieťa časom dobehne všetky vývinové medzníky a nebude sa líšiť od rovesníkov, pri NVR je problém s úplnou nápravou komunikačných schopností.
Otázka č.4: Dobrý deň, aký očný kontakt majú deti s NKS? Majú ho slabý alebo ako normálne deti?
Dobrý deň,

NKS a očný kontakt nemá vzájomnú spojitosť, to, či dieťa má očný kontakt závisí od viacero faktorov, môže ísť o nízku mieru porozumenia hovorenej reči, určité povahové črty dieťaťa ako samotárstvo, hanblivosť... Veľa závisí od typu NKS.706 views2 comments

2 Yorum


Barbora
Barbora
06 Tem 2023

Dobrý deň. Náš syn bude mať za pár dní 2 roky a vie len slovíčka tati, mama, tam, piť, kuk, papa, ako. Aj to povie len keď sa ho opýtam čo povie dané slovíčko. On vie, ale nechce sa mu hovoriť. Má svoju hatlaninu. Prosím Vás o radu ako rozvinúť rozprávanie alebo ako správne začať ho učiť rozprávať. Pomaličky sa mu rozvezuje jazyk, ale nechce sám od seba začať hovoriť. Opakuje slovíčka len tati, tam, ako.

Beğen

Dominika Novotná
Dominika Novotná
26 Şub 2023

Dobry den.

Dcera ma 2,5 roka a stale hovori malo zrozumitelne slovicka. Cisto zrozumitelne slova su len ahoj, ano, mama, tata, babi. Ostatne viem len ja co hovori a aj to obcas mam problem a potom sa rozculuje ze jej nerozumiem. Ked jej dam zopakovat slovo po mne tak proste si ho zopakuje posvojom..nepodoba sa to na to slovo..myslite si, ze mam byt do 3 rokov trpezliva a pockat alebo mam navstivit logopeda alebo inu specializovanu ambulanciu?

Dakujem za odpoved

Novotna

Beğen
bottom of page